16’ncı Ulusal Ceviz Çalışma Grubu Bandırma’da toplandı

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
16’ncı Ulusal Ceviz Çalışma Grubu Bandırma’da toplandı

16’ncı Ulusal Ceviz Çalışma Grubu Bandırma’da toplandı

Bu yıl 16.sı düzenlenen Ceviz Çalışma Gurubu Toplantısına birçok önemli akademisyenler katılarak, sektörün sorunlarını ve çözüm yollarını masaya yatırdılar.

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca düzenlenen “16’ncı Ulusal Ceviz Çalışma Grubu Toplantısı “ 29 farklı ilden gelen sektör ve akademisyenlerin katılımıyla başladı.

Bandırma’da bir otelde yapılan ve iki gün boyunca devam edecek çalışma grubu toplantısına; Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Süleyman Özdemir, farklı illerden gelen kurum kuruluş müdürleri ile ceviz ve ceviz fidanı yetiştiren çiftçiler katıldı.

Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Erdurmuş, çalıştayın açılış konuşmasında Balıkesir’in tarım alanındaki önemine değindi. Erdurmuş Balıkesir’in tarımın başkenti ve Türkiye’yi doyuran il olduğunu belirtirken, aynı zamanda tohumculuk sektöründe de çok önemli bir yere sahip olduğunu aktardı.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü, Bahçe Bitkileri Araştırma Daire Başkanı Gökhan Kızılca ise yaptığı konuşmada, çalıştayın amacının sorunların ortaya konularak çözülmesi olduğunu söyledi. Tarım alanında ARGE’ye önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Kızılca “çalıştayların amacı sektörü bir araya getirmek ve her kesimin kendi sorunlarını dile getirmesini sağlamak. Ceviz konusunda net bir ithalatçısı ülkeyiz. Çözüm önerilerini hep birlikte tartışacağız. ARGE olmadan gelişme sağlamak mümkün değil. ARGE’ye çok önem vermemiz gerekiyor. ARGE desteklerimizi 10 katına kadar artırdık 3 milyona kadar destek veriyoruz. Bilim adamlarımızı özel sektörü proje yapmaya davet ediyoruz. Cevizle ilgili İhracat için en önemli konu üretim ve üretimde standartlaşma, standart ürün elde etme konusunda güzel sonuçlar almayı bekliyoruz. Ceviz çok hassas bir bitki. Halk arasında çok emek istemez gibi bir algı var, bu yüzden çok sayıda ceviz fidanımız kurudu bu kaynak israfına sebep oluyor.”dedi.

Balıkesir Ak Parti Milletvekili Sema Kırcı ise, tarım konusunda tablonun çok kötü olmadığına işaret etti. Ceviz konusunda Anadolu’nun uygun koşullara sahip olduğunu hatırlatan Kırcı “Tarım konusunda önümüze çok kötü bir tablo çıkmıyor. Tarımsal üretim 2016 yılında,116 milyon ton üretim ile 118 milyar liraya ulaşmış. Bizim Anadolu topraklarımız cevizin farklı türlerinin üretilmesini için uygun, dünyada 4. Ceviz üreticisiyiz ama hala ceviz ithal eden ülkeyiz bu konuda istediğimiz noktada değiliz.” dedi.

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı’da, dünyada artık bütün ürünlerin bir standarda sahip olduğuna işaret ederek, üretimin dünya ve Avrupa standardında yapılması gerektiğini vurguladı. Yazıcı “ İnşallah Türkiye sizin çabalarınızla ceviz konusunda daha iyi noktalara gelecek. Balıkesir olarak birçok üründe önder, örnek ve lider bir konumdayız. Bu şehir de hemen hemen tüm tarım ve hayvansal ürünleri üretiyoruz. Çeşit çeşit, sadece birkaç yüz çeşit peynir var. Şunu mutlaka hatırlatmak gerekiyor. Dünya standardında Avrupa standardı üretmek zorundayız. Bu bilinçten asla ayrılmamak gerekiyor. Taviz veremeyeceğimiz tek konu kalite. Artık her şey standardize oldu. Balıkesir çiftçisi bu konuda duyarlı ve bilinçli. Türkiye büyük hedefleri olan ve bu hedeflere koşarak ilerleyen bir ülke. Kesinlikle dünya standardında üretmeliyiz. Bakanlıklar, il müdürlükleri vatandaşın emrinde, birleştirici olacağız sorunları çözeceğiz. Hele hele bürokratik sorunları asla kabul etmiyorum. Buradaki herkes çiftçimizin emrinde sorunlarımızı en kısa zamanda aşacağız.”diye konuştu.

SAMSUNG CSC

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız