“150 Bin Ton Et Açığımız Var” - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“150 Bin Ton Et Açığımız Var”

“150 Bin Ton Et Açığımız Var”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Türkiye’nin 1 milyon 150 bin ton et ürettiğini, 1 milyon 300 bin ton da et tüketildiğini belirterek, ortaya çıkan bu tabloya göre 150 bin ton açığımızın olduğunu söyledi.
Bu açığın oluşmasında mültecilerin ve turistlerinde etkisinin olduğunu ifade eden Bakan Çelik, Millî Tarım Projesi çerçevesinde 30 ilde mera hayvancılığını teşvik edildiğini ve çok ciddi destekler verildiğini sözlerine ekledi.
Bakan Çelik, TBMM Genel Kurulunda, bakanlığı ve bağlı kurumların bütçeleri üzerinde hükümet adına yaptığı konuşmada, tarım sektörünün stratejik bir sektör ve milli bir mesele olduğunu söyledi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, iklim değişiklikleri, su kısıtı, tarım arazilerinin küçülmesi ve gıdaya erişimdeki zorluklar gibi sebeplerden dolayı dünyada tarımın öneminin her geçen arttığına dikkat çekerek “Bugün ülke olarak 115 milyon ton bitkisel üretim ve 24 milyon ton hayvansal üretim gerçekleştiriyoruz. 147 milyar TL’lik tarımsal hasılamız ve 16,8 milyar dolarlık ihracatımız var. Bunları yaparken, tarım kesimine on dört yıllık dönem içerisinde 90 milyarlık bir destek verdik.” dedi.
“Hayvancılıkta, kırmızı ette açığımız var. Bu hepimizin meselesi. Daha çok et tüketiyoruz, kişi başı et tüketimi 7 kilolardan 15 kilolara kadar geldi. Tüketimin boyutu noktasında turistleri ve mültecileri de dikkate almak lazım. Türkiye 1 milyon 150 bin ton et üretiyor, 1 milyon 300 bin ton da et tüketiyor. 150 bin ton açığımız var. İşte, biz Millî Tarım Projesi çerçevesinde 30 ilde şimdi mera hayvancılığını teşvik ediyoruz. Çok ciddi destekler var. 30 ilde düve merkezleri oluşturuyoruz. Yine, koç, teke merkezleri ve damızlık manda merkezleri oluşturuyoruz 11 ilde. Amacımız ne? Amacımız, hayvancılık yapmak isteyen vatandaş gidip bu merkezlerden dilediği ırktan, cinsten hayvanı alıp aracısız ve çok uygun bir fiyatta -çünkü desteklediğimiz için uygun bir maliyet var- bunları alacak. Ayrıca buzağı ölümlerini önleyecek tedbirlerimizi de alıyoruz. Aşısını yaptırılan, dört aya kadar büyütülen her buzağı için 750 TL’ye kadar destek verilecek.
Et ve Süt Kurumu tarihinde ilk kez regülasyon görevi olarak, süt fiyatlarındaki düşüşten dolayı piyasaya müdahale etti. Ulusal Süt Konseyi’nin belirlediği fiyat var.1 lira 15 kuruş. Bu rakamın altına düşüldüğü için ESK devreye girdi. Önümüzdeki yıllarda da üreticimizi korumak için bu tür müdahaleler devam edecek.”şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız