“En Ucuz Elektrik Kendi Ürettiğinizdir” - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“En Ucuz Elektrik Kendi Ürettiğinizdir”

“En Ucuz Elektrik Kendi Ürettiğinizdir”

“En Ucuz Elektrik Kendi Ürettiğinizdir” sloganıyla yola çıkan ve yüzde yüz yerli rüzgar türbinlerinin imalatını gerçekleştirerek Türkiye için önemli bir gelişmeye önderlik eden RGS Enerji, geçtiğimiz ay başlattığı yüzde 30 peşinatlı satışlarıyla kamuoyunda büyük ilgi gördü.

Bilindiği gibi ev veya işyeri giderlerinin en başını elektrik faturaları çekmektedir. Her yıl elektrik faturalarına binlerce lira para ödüyoruz. Türkiye’nin bu alanda önemli firmalarından RGS Enerji kişi ve işletmelerin bu büyük sıkıntısını ortadan kaldıracak bir projeyi hayata geçirdi. Herkesin ucuz elektrik kullanmaya hakkı olduğunu düşünerek başlatmış olduğu yüzde 30 peşinatlı satışlarıyla birçok işletme ve şahısları elektrik yükünden kurtarmış oldu.

RGS Enerji yetkilisi Nafiz Akyüz konu hakkında aktardığı bilgilerde şu ifadelere yer verdi. Akyüz, “ Bu önemli kampanyaya ilgi gösterenlerin kafalarındaki soru işaretlerini gidermek için bazı önemli soruların da yanıtlanması gerekiyordu:

Bu soruların en önemlileri “neden yenilenibilir enerjiyi tercih etmeliyim” ve “kendi enerjimi üretmek için bu kadar masrafa girmenin bir mantığı var mı?” sorularıydı.

Dünyadaki genel eğilim ve çocuklarımıza daha iyi bir çevre daha iyi bir gelecek bırakma telaşı aslında neden yenilenibilr enerjiyi tercih etmeliyim sorusuna kolayca yanıt veriyordu.

Ancak kendi enerjimi üretmek için bu kadar masrafa gerek var mı? sorusunun yanıtını RGS Enerji mühendislerinin hazırladığı tabloda bulacaksınız. Başlangıçta herkesin gözüne çok yüksek gibi gelen ilk yatırımın, yıllar içersinde nasıl kat kat fazlasıyla geri döndüğünü tabloda çok daha net görebileceksiniz.

Tabloda 25 yıllık bir hesaplama yapılmasının nedeni ise bütün yenilenebilir enerji kaynaklarının ekonomik ömrünün 25 yıl olarak kabul edilmesidir.

İşte geleceğinizi kurtarmanın en pratik hesaplaması:

Rüzgâr Gülü sistemimizi kullandığınız elektrik faturasıyla karşılaştıralım;

Tüketici olarak Aylık 52 TL fatura ödediğinizi düşünelim, ihtiyacınız olan güç 625 Watt’lık kapasiteye sahip bir türbin olacaktır.

Bu sistemin Maliyeti 3.500 TL’dir. Şimdi ben bu kadar fatura ödüyorsam neden bu kadar para vereyim dediğinizi duyar gibiyiz,

Bunun çok basit bir yanıtı var. 3.500 TL lik yatırımla nasıl 58.000 TL kar edebileceğinizi tablodan siz de görebilirsiniz;

Aylık 52 TL Fatura ödüyorsunuz, bu da güzel ve ucuz geliyor size, Yıllık olarak hesaplarsak 624 TL eder. Fakat bu rakam sabit kalmıyor her sene elektriğe yıllık olarak %10 oranında zam geldiğini unutmayalım. Durum böyle olunca da ortalama 5 yıl sonrada ödediğimiz masrafı kapatmış ve artık cebinizden tek kuruş ödemeden elektrik kullanıyor olursunuz.” dedi.

HESAP

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız