12'nci Ege Tarım Sera ve Hayvancılık Fuarı Başladı - Et Tavuk Piyasası

  • DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
12’nci Ege Tarım Sera ve Hayvancılık Fuarı Başladı

12’nci Ege Tarım Sera ve Hayvancılık Fuarı Başladı

Denizli’de, 12. Ege Tarım Sera ve Hayvancılık Fuarı açıldı. 5 gün sürecek fuara Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar’da katıldı.

Denizli’deki EGS Park Fuar Alanı’nda bu yıl 12’ncisi düzenlenen Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı başladı. 5 gün boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak Fuarın açılışına Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar, Denizli Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürü Sezgin Kutlu, Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili ve çok sayıda vatandaş katıldı.

157 firmanın katıldığı 5 gün açık kalacak olan fuarı 150 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Denizli protokolü ve TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar tarafından açılışı gerçekleştirilen fuara ilginin yoğun olduğu görüldü. TZOB Başkanı Bayraktar ve protokol üyeleri ikram edilen sütü içerken, Denizli horozu ilgi çekti.

TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Süt fiyatlarındaki düşüşü değerlendiren Bayraktar, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “Süt fiyatlarındaki düşüşün sebebi plansız üretimden kaynaklanıyor. Planlı üretime geçmemiz lazım. Bu ülkenin en önemli problemlerinden biri plansız büyümedir. Sütten 12 milyon tonla başladık şu an 18 milyon tona geldik. Arz fazlalığı sıkıntı olmaya başladı. Hem büyük işletmeleri hem de aile işletmelerini sıkıntıya soktu. 20 aydır süt fiyatları artmıyor ancak üreticinin maliyeti artıyor. Üreticilerimiz üretim maliyetlerinin aşağı çekilmesini bekliyor. Biz yem, gübre ve mazot anlamında fiyatların aşağı düşürülmesini talep bekliyoruz.’’

Et ve süt kurumunun, süt fiyatlarına müdahale etmesi gerektiğine inandığını kaydeden Bayraktar, şöyle konuştu:”Biz et ve süt kurumunun piyasaya müdahaleci bir kurum olarak girmesini istiyoruz. Nasıl ki buğdayda giriliyorsa, mısırda giriliyorsa bunda da müdahale şart. Çünkü tarım sektöründe serbest piyasa ekonomisi oluşmamış durumda. Alıcısı az satıcısı çok olan bir durum var şu an. Planlama olmadığı için arzın yükseldiği dönemde fiyat hızlı düşer. Bizim bu kısır döngüden çıkmamız lazım. Et ve süt kurumuna müdahale etmesini bekliyoruz. Üretici maliyeti düşürülmeli. Gübre ve yem desteklerinin KDV indirimi yerine direk destek olarak verilmesi gerekiyor.’’

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?BİRDE BUNLARA BAKIN

Facebook Sayfamız